Вапнування ґрунту: Як зменшити витрати добрив?
Що таке «вапнування»? Якщо звернутись до визначення цього поняття, Вапнування – спосіб хімічної меліорації ґрунту, передбачаючий внесення вапнякових матеріалів у ґрунт з метою коригування зайвої його кислотності.
Чому вапнування важливе? Навіщо використовувати вапняк?
Спробуємо розібратись.
Спочатку поговоримо про кислотність ґрунту. Розрізняють кілька видів кислотності: активна (рН ґрунтового розчину), обмінна (обумовлена іонами Н+ і Аl3+ на зовнішній оболонці ґрунтових колоїдів), гідролітична (обумовлена іонами Н+ і Аl3+ у внутрішніх шарах ґрунтових колоїдів).
Ніби все просто.
Чому із зростанням кислотності грунту погіршується рівень врожаю культур та якість продукції?
Є пояснення. За поступового зростання кислотності ґрунту відбувається трансформація різноманітних сполук, процесів та енергії. Ця трансформація не позитивна, вона обумовлює поступове погіршення якості ґрунту, зниження показників врожайності культурних рослин і прибутковості агропідприємств.
Наприклад, за зниження рН грунтового розчину до 5,5 одиниць і нижче поступово зростає концентрація таких іонів, як H+, Al3+, Mn2+, Cu2+, Zn2+, Fe3+ до набуття ними токсичної дії на рослини. До того ж, частина цих іонів (H+, Al3+), насичуючи оболонку ґрунтового колоїду, також поступово витісняє корисні катіони такі як Са2+, Mg2+, K+, NH4+ та інші, які, нажаль, втрачаються ґрунтовим профілем через втрату його буферної здатності утримувати катіони на колоїдах. Результаті – рослини гостро відчувають їх дефіцит.
Для запобігання втрати мікроелементів рекомендуємо звернути увагу на вапнування грунту.
Як компенсувати дефіцит мікроелементів у грунті?
Ви скажете, що ці зміни поживного режиму можна легко компенсувати внесенням більших норм добрив. Проте, мусимо Вас розчарувати. Ці зміни не такі вже і прості, як здається на перший погляд.
По перше, дефіцит кальцію, калію, амонію та інших катіонів компенсувати не вдасться, бо внесені у вигляді добрив вони продовжуватимуть втрачатися через відсутність утримуючої здатності.
Також, очевидним наслідком таких змін у складі колоїдів є дефіцит фосфору, оскільки за зниження рН ґрунтового середовища відбувається хімічне зв’язування фосфат-іонів за допомогою алюмінію і заліза, концентрація яких набуває розмахів до токсичної дії на рослини. Тому фосфор, внесений Вами у ґрунт як добриво, теж буде зв’язуватися цими іонами.
Проте, слід звернути увагу на те, що ґрунт зазнає значно глибших і шкідливіших для його здоров’я змін на рівні колоїдів, відбувається їх пептизація. Простими словами, у ґрунті розпадаються агрономічно-цінні агрегати на дрібні частинки, що тягне за собою ущільнення ґрунту, зменшення простору для повітря і води, як наслідок погіршуються всі його властивості. При зменшенні кисню у ґрунті уповільнюються процеси мінералізації органічної речовини, що особливо критично для перетворення органічних сполук азоту. Це зумовлено зміною мікробіологічної активності. Так, за зниження рН ґрунтового розчину і поступового ущільнення у ньому починають функціонувати анаероби, а аероби такі як Nitrosomonas, Nitrobacter, Azotobacter гинуть.
До того ж, дефіцит кальцію і молібдену у кислому середовищі зумовлюють відсутність функціонування азот фіксуючих бактерій. За зниження рН нижче 5,5-6,5 одиниць залежно від виду у бобових культур не відбувається зараження кореневої системи бульбочковими бактеріями.
Тож, вапнування ґрунтів є необхідним агротехнічним прийомом, який дає можливість оптимізувати комплекс показників родючості, що, в цілому, формують здоров’я ґрунту.
Матеріали для вапнування
Для вирішення комплексу питань щодо якості грунту компанія «ЗНАМАГРО ГРУПП» пропонує гранульований вапняк українського виробництва, він має ряд переваг:
- Високоякісний матеріал практично не має домішок: Al2O3 +Fe2O3 0,92 %; SiO2 – 1,10 %
- Висока реакційна здатність матеріалу: СаСО3 – 94 % (у перерахунку на СаО) – 53 %, MgO – 1,25 %.
- Вологість матеріалу (до 4 %) відповідає державним стандартам і забезпечує високу розсипчастість.
- Зручна гранульована форма дає можливість використати звичайні розкидачі для внесення.
- Завдяки гранульованій формі вапняк легко рівномірно розподіляється по поверхні грунту.
- Відсутність проблеми утворення пилу при внесенні.
- Оптимізація здоров’я грунту і показників прибутковості агрофірм.
Проводячи вапнування грунту знижується кислотність грунту, цим самим Ви заощаджуєте на використанні мінеральних добрив і отримуєте кращий врожай!
©Опубліковані матеріали захищені авторським правом